Kostel sv. Havla ve Skvrňově – pátý krok na Cestě sedmi kostelů

„S krajinami je to jako s lidmi, nikdy je úplně nepoznáme. Každý člověk a každá krajina mohou za určitých okolností projít všemi fázemi od té nejubožejší ošklivosti až po tu nejvznešenější krásu.“ (Christian Morgenstern).

V sobotu 26. května 2012 jsme se vydali z Vavřince na „Cestě sedmi kostelů“. Šli jsme k pátému kostelu sv. Havla ve Skvrňově. Tématem cesty byl pátý den stvoření – rostliny a živočichové.

Průvodci nám byli přírodovědci, kteří ve zdejším kraji provádí výzkum vztahů rostlin a opylovačů na jedné obyčejné louce u Vernýřova.

Cesta vyšlapaná…

Staré cesty připomínají staré kalendáře a jejich záznamy o tom, kdo kdy zemřel, kdo se narodil, kam se jelo, jaký byl vcelku rok, co se důležitého událo. Také záznamy o zvířatech a hospodářství. O počasí. Podobně tak na mě po sobotním putování zapůsobili přírodovědci, patroni skvrňovského kostela, kteří svým neobvyklým vztahem k přírodě zaujali všechny poutníky. Přítomní přírodovědci uměli číst v krajině jako v knize, vyčetli z okolí cesty, jak kdo hospodaří nebo nehospodaří, co kde a proč roste nebo zrovna neroste, proč je tady ta rostlinka a o metr dál najednou už není vidět. Znali vztahy mezi rostlinami a živočichy, a vysvětlovali nám je. Poznali každou „havěť“ a nazvali ji jménem, radovali se z nalezené pijavice na kusu dřeva v lesním potoce, a ač by nás to jindy nenapadlo, všichni jsme žasli nad tím stvořením. A pouť byla jen začátkem toho, co nás čekalo u kostelíčka sv. Havla ve Skvrňově…
Vzpomínám na hlavní myšlenku přírodovědců, která mi zní v uších a byla by vhodná jako zápis do starého nebo nového(?) kalendáře s datem 26. 5. 2012 – „jedině tím, že do krajiny vstoupíme a utvoříme si k ní vztah, ji můžeme poznat, pochopit, mít rádi…“ Věřím tomu, že přírodovědci jsou jedni z těch, kteří nás mohou opět naučit vstupovat do přírody, získat tak vztah ke krajině, k rostlinám a živočichům.

Jája Trojanová


vložil 28. května 2012, 12:32
v kategorii CestaFotogalerie
Článek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu.
Zde můžete napsat komentář, nebo použít odkaz ze svého webu.


Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.