Vánoční obdarování v Drahobudicích

Co nám nabídla Cesta sedmi kostelů do Drahobudic

Jsou v životě věci, které děláme, protože je to naše práce nebo povinnost. Potom přichází záliby, které uskutečňujeme, jelikož nás baví. A pak jsou v životě cesty, na které se vydáváme, aniž bychom přesně věděli proč, z jakého důvodu, kudy vedou, a zda na nich můžeme očekávat nějakou hmatatelnou jistotu, že jdeme dobře. Přinášejí více otázek, než odpovědí, co víc, zakusíme obavu, bázeň a zodpovědnost, že cesta si nás vybrala a nepustí nás na nejbližším rozcestí, dokud ji poctivě od začátku až do konce neprojdeme. Procházíme ji svými kroky, odpověďmi s ní souhlasíme nebo nesouhlasíme, činy potvrzujeme nebo popíráme.
Cesta sedmi kostelů nám všem ve vánočním čase nabídla jedinečnou možnost všimnout si, jak je malebně v prosincovém odpoledni lemovaná zoranými poli a kamennými zídkami, provoněná červenými jablíčky na větvích stromů, zdobená suchým listím poletujícím v čerstvém zimním povětří a pozoruhodná velkými kulatými hnízdy v holých korunách a keřích. Poskytla zážitek poledního zvonění v útulném žíšovském kostelíčku, oblékla nás do ladovských kostýmů, zprostředkovala setkání přátel po mnoha letech a darovala nám čas. Čas na sebe samé, čas klidu, ticha a posvátna. Zdá se, že kdyby bylo všeobecně známo, jak drahocenný je čas klidu a pokoje poutí pro náš život, na každé cestičce a pěšince by se vybíralo mýtné za možnost v modlitbě a usebrání projít krajinou. Nabídla nám prožitek svobody v rozhodnutí, zda jít cestou širokou a pohodlnou nebo úzkou a strmou. Malinko se usmála, když viděla, že se ptáme, která je která, a jak tu pravou a pravdivou poznat?
Cesta se lehounce rozvinula do kraje, aby už byl v dálce vidět kostel Nejsvětější Trojice v Drahobudicích. Byl plný lidí, světla a hudby. Možná to byla odpověď pro všechny poutníky tohoto prosincového svatoštěpánského dne v jedné malé zemi, neznámé vesnici a vyhořelém kostele na konci nebo začátku světa…

Jája Trojanová


vložil 28. prosince 2011, 20:00
v kategorii CestaFotogalerie
Článek můžete sledovat prostřednictvím RSS 2.0 kanálu.
Zde můžete napsat komentář, nebo použít odkaz ze svého webu.


Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.